Ready Hacker 1: Oculus Quest 2 Jailbreak Hazır

Photo by Mati Mango on Pexels.com

Çoğumuz için iPhone’lardan aşina olduğumuz ve bir cihaza kök (root) erişimi sağlayan Jailbreak işlemi için ‘araştırmacılar’ bu sefer Facebook’un 13 Ekim’de piyasaya çıkan VR gözlüğü Oculus Quest 2 için devreye girdi. Bilindiği üzere Facebook Oculus Quest 2 başlığını tüm özellikleriyle kullanmak için Facebook hesabını zorunlu tuttu ve Ocak 2023’den itibaren ise sadece Oculus.com hesabı ile cihaz kullanımını durduracaklarını açıkladılar.

XR alanında gizliliği ve güvenliği teşvik eden kar amacı gütmeyen XRSI, cihaz üzerinde tam kontrol sağlayan ve Facebook hesabı gerekliliğini atlayabilen bir Quest 2 jailbreak yöntemini doğruladığını iddia etti. XRSI’nin kurucusu Kavya Pearlman‘ın grubun blog’u Ready Hacker 1 aracılığıyla ‘XR İçin Onarım Hakkını Savunmak‘ (ingilizce) başlıklı yaptığı açıklamanın tamamını dileyenler okuyabilir. Bu arada şunu da hatırlatmakta fayda var; Jailbreak işlemiyle uygulamaları ve oyunları bedava dilediğiniz gibi kullanacağınız anlamını gelmiyor. XRSI‘nin amacı XR (extended reality – genişletilmiş gerçeklik) başlığı altında VR, AR ve MR teknolojilerinin güvenli ve kapsayıcı şekilde kullanılmasını sağlamak için kar amacı gütmeden kurulmuş bir oluşum.

ABD yasalarında ‘Onarım Hakkı‘ olarak geçen ve tüketici olarak satın aldığımız elektronik cihazlarını tamir etme ve değiştirme kabiliyetine izin vermeyi amaçlayan bir yasal düzenlemeyi savunan bu grup, çalışmalarını tüketicinin korunması adına yaptığını ve yasal bir zemine dayandırdığı anlaşılıyor. Facebook bu duruma nasıl cevap vereceğini merakla bekliyorum. Yayınladıkları yazıda dikkatimi çeken bir bölümü sizinle paylaşmak istiyorum.

Son tüketici elektroniğini etik olarak hackleme olmadığı sürece, mahremiyetimiz, güvenliğimiz ve veri korumamız üreticilerin insafına kalır. Hepimiz hiçbir sistemin %100 güvenli olmadığını biliyoruz ve son yıllardaki veri ihlalleri ve gizlilik skandalları, verilerimizin korunması ve etik kullanımı için teknoloji şirketlerine tam olarak güvenemeyeceğimizi gösteriyor. Bu nedenle, araştırmacılara ve etik hackerlara bu cihazları tamir etme ve güvenlik açıklarını bulma imkanı verilmesi gerçekten çok önemlidir.

Şifreler dark webde birilerine meze olduktan ve en hassas kişisel bilgilerimiz çalındıktan sonra şifre değiştirme e-postası gönderip hiç bir sorumluluk kabul etmeyen hatta çoğu zaman bir özür bile dilemeyen sözüm ona büyük şirketlerin olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Paranın bizim cebimizden çıkmasına rağmen hatalarının ceremelerini biz çekiyoruz. Kendi paramızla rezil oluyoruz deyimi maalesef günümüz teknoloji dünyası için tüketicilerin kaderi olmuş durumdayken böyle inisiyatiflerin çıkması benim açımdan oldukça önemli. Bu yüzden bu haber benim için ayrı öneme sahip.

Farkında olmasak bile hepimiz için sanal alemde yaşayan bir ‘ben‘ var. Ve bu öyle bir ‘ben‘ ki; devletleri bile birbirine düşürebiliyor. Çünkü bu gücün tek sahibi olmak istiyorlar. İşte bu güce sahip çıkmanın, devletlerin veya şirketlerin değil her bireyin öncelikleri arasında olması ve bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s