Samsung, NPU ile yapay zekada liderliğe oynuyor

Photo by Pok Rie on Pexels.com

Güney Koreli teknoloji devi Samsung Electronics, Salı günü yapay zeka alanındaki yapay sinir ağı ünitesini ( Neural Processing Unit — NPU ) alanında büyümek için gerekenleri yapmaya hazır olduklarını açıkladı. Bu hedef çerçevesinde Samsung, 2030 yılına kadar NPU birimini on kat büyütmek için 2.000 kişiyi işe almayı planlıyor.

Yonhap haber ajansının bildirdiğine göre, Samsung’daki System LSI Business’ın başkanı Kang In-yup gazetecilere verdiği demeçte, firmanın NPU sektöründeki liderliğini almak istediğini belirtti. NPU, sinir ağlarının işlenmesini hızlandırarak bilgisayarların AI ile ilgili işlevleri öncekilerden çok daha hızlı gerçekleştirmesini sağlar.

Samsung, ilk olarak 2018’de Exynos 9830‘unda entegre bir NPU’yu piyasaya sürdü. NPU, işlemcinin yapay zeka ile ilgili işlevleri öncekinden yedi kat daha hızlı gerçekleştirmesini sağlıyor.

Samsung yöneticisi Chang Duck-Hyun, neuromorphic yonga pazarının 2023 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 52 oranında büyüyebileceğini söyledi. Nöromorfik yongalar, geleneksel yongalardan ziyade beyin gibi yapılandırılmış mikro işlemcilerdir. Bilgisayarları daha akıllı hale getirmek için tasarlanmışlardır ve kendi araçlarını süren arabalara uygulanabilirler.

kaynak: https://www.upi.com/Top_News/World-News/2019/06/18/Samsung-to-expand-artificial-intelligence-business-with-NPU-unit/1001560878940/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s