Yapay Gerçeklik Notları, 2022-2-9

Sanal gerçeklik haberleri başta olmak üzere yeni nesil teknoloji haberlerinden kısa bilgiler içeren ve HoloWorld tarafından hazırlanan yapay gerçeklik notlarına hoş geldiniz.


  • Artırılmış gerçeklik -AR-gerçekten‘ kullanıldığında algımız üzerinde nasıl bir etki yapabilir? Sanırım alttaki videoda anlaşılacağı üzere ‘sihir‘ gibi bir şey. iPhone Lidar kamerasının gücünden faydalanarak Unity ile hazırlanmış bu deneysel görüntü, Harry Potter meraklıların oldukça ilgisini çekeceğe benziyor. Gerçek zamanlı el takip uygulamasını geliştiren Goguel, Github üzerinden açık kaynak olarak paylaşıyor.

  • Bir önceki konu ile alakalı olarak bir başka VR sihir oyunuWands Alliances‘ 2022 ortalarında Oculus (Meta) Quest 2‘ye gelmesi bekleniyor. Video ve isimden anlaşıldığı kadarıyla sihir, asa, takım ve kapışma temalı VR oyunu hakkında çok net bilgiler yok.

  • Oculus Developer blogunda birden çok VR başlıkta kodları hızlı ve kolay bir şekilde başlatmak için gereken hesapları ve araçları nasıl kurulacağını yani multiplayer vr oyun yapımı için basit bir rehber hazırlamış.

  • Popüler video oyunu yayıncısı Devolver Digital, bağımsız oyun geliştiricisi Firepunchd ile işbirliği içinde yeni bir VR oyunu üzerinde çalışıyor. Videodan da anlaşıldığı üzere ahtopot dokunaçları temalı değişik bir oyuna benziyor. Bu haberi, VR oyunların kontrolcüleri ve vücut hareketleri kullanabilmesi sayesinde oldukça ilginç konu, ortam ve grafiklerin bizleri beklediğini hatırlatmak içi ekledim. Bir de Tarkan Viking Kanı filmini 🙂 hatırlattığı için.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s