Yapay Gerçeklik Notları, 2022-2-1

Sanal gerçeklik haberleri başta olmak üzere yeni nesil teknoloji haberlerinden kısa bilgiler içeren ve HoloWorld tarafından hazırlanan yapay gerçeklik bültenine hoş geldiniz.


  • Pinterest’in yeni AR özelliği ile mobilya ve dekorasyon alışverişleriniz kolaylaşacak. ABD’de Crate & Barrel, CB2, Walmart, West Elm ve Wayfair gibi mobilya satıcılarla işbirliğine giden Pinterest, artırılmış gerçeklik lensiyle kullanıcıların satın almadan önce dekorasyon ürünlerinin evinde nasıl duracağını görmelerini sağlayacak.
image credit: Pinterest

  • Meta’dan üç boyutlu avatar hamlesi geldi. Bugünden itibaren Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika’daki kullanıcılar için geçerli 3D avatarlar Facebook, Messenger ve ilk defa olmak üzere Instagram hikayeleri ve DM’leri için kullanılabilir hale geldi. Önümüzdeki aylarda dünya genelinde tüm kullanıcılara açmayı planlıyorlar.
image credit: Meta

  • iOS 15.4 beta sürümü yayınlandı ve kanıtlar safarinin WebXR desteğine kavuşacağını gösteriyor.

Merak edenler için kısaca WebXR, geliştiricilerin doğrudan bir web tarayıcısından AR ve VR deneyimleri sunmasını mümkün kılmak için tasarlanmış bir web API standardıdır. Daha önce temel webVR desteğine sahip safari için kullanım alanını artırmak ve geliştiricilerin önünü açması bakımından oldukça önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.  Maximiliano Firtman adlı geliştirici blogunda iOS 15.4 beta sürümü hakkında bir yazı yayınladı ve bu yazıya göre sanal gerçeklik bağlamında WebXR Augmented Reality Mode, WebXR Device API, WebXR Gamepads module ve WebXR Hand Input Module özelliklerin testleri başlamış durumda. Sektöre yön veren bir firma olan Apple’ın bu adımı, dikkatleri bu tarafa çekeceği ve firmaların bu yönde ürünlere yöneleceğini söylemek sanırım yanlış olmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s