Yapay Gerçeklik Notları, 2022-1-31

Sanal gerçeklik haberleri başta olmak üzere yeni nesil teknoloji haberlerinden kısa bilgiler içeren ve günlük olarak hazırlanan HoloWorld yapay gerçeklik bültenine hoş geldiniz.


  • Beat Saber, yeni blok türlerini gösteren ilk tanıtım videosunu yayınladı.

Sanal gerçeklik aleminin en ilgi çeken oyunu olan Beat Saber, hareketli ve eğlenceli müzikler eşliğinde ışın kılıcıyla çeşitli şekillerde gelen blokları parçalayarak oynanıyor. Müziğin ritmine bağlı olarak hareket ettiren ve çoğu zaman eğlenirken terleten VR oyunun bir çok fanı bulunuyor.


  • Daha önce haberini verdiğimiz AR oyunu ‘Harry Potter: Wizards Unite’ nihayete kavuştu.

  • Magic Leap 2 AR gözlüğünden yeni bilgiler var.
foto credit: Magic Leap

Geçen sene Ekim ayında CEO’su Peggy Johnson tarafında yayınlanan blog yazısıyla resmi paylaşılan Magic Leap 2 yeni artırılmış gerçeklik gözlüğü, 2022’de iş pazarlarına odaklanan ikinci nesil ürünü piyasaya sürmek için 500 milyon dolar daha topladığı ve bazı ‘seçilmiş’ kurumsalların 2. nesil AR gözlüğün yeteneklerine ulaşabildiği söyleniyor. 2018’de çıkan ilk ar gözlüğün fiyatının 2300 dolar olduğunu ve yeni neslin de bu miktardan az olmayacağını hatırlatmakta fayda var. Aldığı milyarlarca dolar yatırama rağmen son tüketici için hala ulaşılamaz bir cihaz.


  • HTC Vive gelecek ay NFT (non-fungible tokens) Marketplace Vive Bytes’ı Viveport sistemi içinde devreye alıyor.


  • HTC Vive, yavaş yavaş gündeme gelmeye başlayan VR meeting’ler (Sanal gerçeklik toplantıları) düzenlemek için oldukça kolay anlaşılan bir rehber yayınladı.

sync.vive.com adresinden 7 basit aşamada gerçekleştirilen toplantılar için Vive VR başlığı sahibi olmanız gerektiğini hatırlatmaya gerek yoktur diye düşünüyorum.


  • EKTO VR adlı firma sanal gerçeklik için özel botlar üretti.

VR başlığı takılıyken en önemli sorunlardan biri güvenli alan içinde sınırsızca hareket edebilmek. İşte bu problemi çözmek için EKTO VR adlı firma özel bir bot üretmiş. Ama hemen heyecanlamaya gerek yok. Zira DigitalTrends.com‘da firma CEO’su Brad Factor ile yapılan röportaja göre çıkacak botların fiyatları 15-20 bin dolar seviyesinde olması bekleniyor.


  • Facebook’un sanal dünyası Horizon Venues’e, yani namı diğer Metaverse’e giriş yapan 43 yaşındaki İngiliz bir anne, giriş yaptıktan birkaç dakika sonra 3 erkek avatar tarafından sanal taciz uğradığını ve kendisine uygunsuz şekilde dokunulduğunu söylemiş. Evet yanlış okumadınız. Bu haber meşhur haber sitesi DailyMail‘de yayınlandı. Umarım hamile kalmamıştır. 🙂

  • VR Yelken Oyunu MarineVerse Kupası Meta Quest 2’ye Geliyor. İlkbahar aylarında çıkması planlanan VR oyunun fiyatı 19.99 dolar olarak belirlenmiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s