Yapay Gerçeklik Notları, 2022-1-30

HoloWorld günlük yapay gerçeklik bültenine hoş geldiniz. Uzun zamandır başlamak istediğim, sanal gerçeklik haberleri başta olmak üzere yeni nesil teknoloji haberlerinden kısa kısa bilgiler içeren günlük bültenin ilk bölümünden herkese merhaba. Hâlihazırda takip ettiğim yabancı kaynaklardan paylaşım ve kayıt amaçlı olarak bu seriye başlıyorum. Çünkü önümüzdeki bir veya bir kaç on yıl içinde hayıtımıza dokunan bir çok teknolojinin bugünkünden farklı olacağını düşünüyorum. Bakalım ne kadar ve nasıl bu maceraya devam edebileceğim birlikte göreceğiz.


  • Google 2024 yılında yeni bir AR gözlüğü çıkarabilir

Google Glass‘tan sonra AR çalışmaları hakkında uzun bir süre sessizliğe bürünen Google‘dan yeni haberler gelmeye başladı. Microsoft’un HoloLens’le oyuna halihazırda dahil olduğu pazara Apple’ın da önümüzdeki 1-2 sene içinde adım atacağı sır değil. TechCrunch ve The Verge gibi teknoloji haber sitelerine göre ise 2024 yılı için Google AR Gözlüğü sürprizi hazırlıyor.


  • Apple’ın AR gözlüğü 2023’e kaldı

2020’den bu yana her sene çıkacağı söylenen Apple AR gözlüğü için 2022 işaret ediliyordu. Ne var ki son çıkan söylentiye göre bir sene daha bekleyeceğiz gibi görünüyor. Bu arada 9to5mac sitesine göre çıkacak sanal gerçeklik gözlüğü, performans açısından rakiplerine taş çıkartacak nitelikte olacak. Apple’ın yeni ve performanslı ARM tabanlı M1 işlemcilerine benzetilen başlığın ısınma probleminin olduğu gelen bilgiler arasında.


  • Meta, Oculus ismini Twitter’dan sildi

Oldukça ilginç bir gelişme yaşandı ve Oculus’un twitter hesabının ismi değiştirildi. twitter.com/oculus adresini ziyaret edince böyle bir hesap yok uyarısı çıkıyor. MetaQuestVR kullanıcı adı ise yeni hesabın adresi haline geldi. ‘Oculus‘ adından kurtulma çabalarında iyice agresifleşen Meta‘nın yeni hamlesini merakla bekliyorum. Bu arada Cnet editörlerinden Scott Stein‘in konu hakkında yazısı okumaya değer.


  • Snap’ten alışveriş meraklıları için yeni fiyat gösteren AR lensi

Snapchat duyurduğu yeni artırılmış gerçeklik -AR- lensi ile ürünlerin gerçek zamanlı fiyat bilgisini uygulama ekranında görüntülenebilecek. Snap şirketinin verdiği bilgiye göre snapchat kullanıcıları günde 6 milyar defa -AR- ile haşır neşir oluyor ve bu işlemlerin %93’ü alışveriş ile ilgili. Kozmetikçi iki firma ( Ulta Beauty & MAC Cosmetics ) tarafından sunulan lensler an itibariyle kullanılabilir durumda.


  • Alta sanal gerçeklik stüdyosuna 12.4 milyon dolarlık yatırım

Avustralya merkezli Alta (sanal gerçeklik metaverse stüdyosu), Makers Fund ve Andreessen Horowitz liderliğindeki 12.4 milyon başlangıç yatırımı aldı.


  • Refract’ın Giyilebilir Teknolojilerine 6 Milyon Dolarlık Fon

Singapur merkezli bir genişletilmiş gerçeklik (XR) girişimi olan Refract, Sea Limited önderliğinde yatırımcılardan yaklaşık 8,5 milyon SGD (yaklaşık 6 milyon $) A Serisi fon topladığını duyurdu. Bu yatırımı giyilebilir ve oyun odaklı tam vücut hareket yakalama çözümü olan AXIS için ar-ge çalışmalarında kullanılacağı açıklandı.


  • The Walking Dead: Saints & Sinners – 2. Bölüm Duyuruldu

  • Meta’dan VR/AR araştırmaları için son teknoloji süper bilgisayar

Meta (eski adıyla Facebook) tarafından tanıtılan AI Research SuperCluster süper bilgisayarının dünyanın en hızlı 10 süper bilgisayarından biri olacağı söyleniyor. Hatta Meta’nın iddiasına göre AI Research SuperCluster, önümüzdeki aylarda dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olacak ve yapay zeka, metaverse, VR, AR gibi bir çok alanda şirkete işlem gücü sağlayacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s