Facebook Connect 2021 Etkinliğinden notlar

Bu seneki Facebook Connect etkinliğinde facebook’un ya da yeni adıyla Meta‘nın gelecek vizyonu hakkında bir çok şey paylaşıldı. Aslında tanıtım sayfası facebookconnect.com adresinde her zamankinden farklı olarak logo’dan facebook ismi çıkarılarak zaten ipucu vermişlerdi.

  • En sonda söyleneni en başta yazalım, şirketin Facebook, Instagram, Whatsapp gibi tüm siteleri artık Meta isminde bir çatı şirket altında toplanıyor. Dahası Oculus Quest VR başlığının adının Meta Quest olarak değiştirileceği bile söyleniyor. CTO Andrew Bosworth, facebook hesabında yaptığı uzun açıklamada Oculus Quest adının 2022 yılında Meta Quest, Oculus Quest App‘nin ise Meta Quest App olarak değiştirileceğini açıkladı.
  • Horizon Home tanıtıldı. Sanal dünyada herkes için kişisel ev. Oculus VR başlığı taktığınızda Metaverse’de gidebileceğiniz ilk yer. Kişisel dizaynınızı yapabileceğiniz ve arkadaşlarınızı davet edebileceğiniz sanal bir ev.
  • Zuckerberg ‘Metaverse‘ yani sanal dünya oluşturmakta çok kararlı. Bir saatten fazla süren sunumda en çok Metaverse üzerinde durdu ve bu sanal dünyanın oyunun kurallarını değiştireceğini iddia etti. Metaverse’yi anlamak için 5G, yapay zeka, AR, VR, XR, IoT, Neurolink, Starlink, yeni nesil teknolojiler bağlamında değerlendirmek gerektirdiği kanısındayım. Bu yüzden şimdilik bu konu hakkında detaya girmeyeceğim ve sitede özel bir yazı hazırlamayı düşünüyorum.
  • Gelecek sene çıkması planlanan yüksek özellikli bir VR başlığının (Project Cambria) fotoğrafı paylaşıldı.
  • Facebook’un ilk tam donanımlı AR gözlüğü: Project Nazare duyuruldu. Gelecek senelerde (?) belki basit bir gözlükle artırılmış gerçeklik dünyasına yeni bir soluk getirebilir. Ayrıca bu akıllı gözlüğün evimizdeki akıllı eşyalar/cihazlar ile (eşyanın interneti) bağlantılı kalarak sanal dünyayı gerçek dünyaya entegre etme planlarının gösterimi yapıldı. Kim bilir belki de bundan 10 sene sonra beyne ihtiyaç kalmaz, akıllı gözlük/beyin implantı ile her şey ayağımıza gelebilir. Tabi ki ücretini ödediğimiz takdirde(!)
  • Project Aria: 3D haritalama ve bağlamsallaştırılmış yapay zeka kullanımı tanıtıldı.
  • Grand Theft Auto: San Andreas, Oculus Quest 2 için geliştirme sürecinde olduğu açıklandı. Önümüzdeki sene seveni bol olan oyunu VR olarak oynamak mümkün olacak.
  • AR filtreler oluşturmak için yakında çıkacak mobil uygulama Polar tanıtıldı.
  • Sanal gerçeklikte her şey 3 boyutlu olacak diye bir kural yok. Dropbox ve Slack gibi bazı 2 boyutlu uygulamalarda Horizon Home‘dan ulaşılabilecek.
  • Facebook yeni avatar sistemi geliştiricilere (Aralık ayında) açılacak. Yeni avatarlar ile artık tüm vücudunuz ile sanal alemde olabileceksiniz. Bilmeyenler için daha önceki avatar sisteminde sadece bel üstüyle Horizon’da yer alabiliyordunuz. Ayrıca el, yüz, göz, beden sensörleri ile gerçekte gösterdiğiniz mimik ve jestler aynen sanal gerçeklikte yerini alacak.

Facebook Connect 2021 etkinliği canlı yayınından görseller

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s