Sanal Gerçeklik Notları – 5

Podcast olarak sizler için hazırladığım geçtiğimiz haftanın sanal gerçeklik sektöründe gözüme çarpan gelişmelerin derlendiği 5. bölüme hoşgeldiniz.

(1) Baş izleme ve VR kaydı alırken görüntü sabitleme özellikleri de dahil yeni Oculus v20 yazılım güncellemesi yayınlandı.

(2) Oculus, bağımsız yazılım satıcısı (ISV) programının birinci yıldönümünü kutluyor.

(3) Apple, VR avatarlar üzerine uzman Spaces adlı sanal gerçeklik şirketini satın aldı.

(4) 16 Eylül’de online olarak gerçekleşeceği duyurulan Oculus Connect etkinliğinin 7.si bu seneden sonra Facebook Connect olarak düzenlecek.

(5) Amazon, yeni bir artırılmış gerçeklik alışveriş aracı olan Room Decorator’u kullanıma sundu.

(6) Bigscreen VR video izleme uygulamasına DLNA desteği geldi.

(7) Facebook Horizon hakkında yeni bilgiler paylaşıldı.

  • Echo VR, Oculus Quest için resmi olarak başlatıldı.
  • HP, Reverb G2 lansmanının öncesinde VR için “Heyecan Verici Duyurular” yapacaklarını açıkladı.
  • Medal of Honor: Above and Beyond FPS oyunu, Oculus Rift için geliyor. Quest’te oynamak için PC gerekecek.
  • Oculus Medium VR yaratıcılık uygulaması Adobe Medium oldu.
Podcast: Google, AppleSpotify, RSS

(1) Bu haftanın ilk haberi Oculus sanal gerçeklik başlıklarına yeni gelen bir güncellemeyle ilgili. İnsanlar yüksek ücretler ödeyerek aldığı aletlerden en iyi şekilde yararlanmak ve güncel teknolojilere uyumlu olmasını istiyor. Donanımların el verdiği ölçüde de bunu yazılımla uzun süre sağlayabilmek mümkün. Örnekleri mevcut. Bu ay Oculus Rift S ve Quest’e gelen v20 güncellemesi her ne kadar ufak hataları düzeltmek için yayınlansada PC tarafında Oculus Rift S için kayda değer. Zira, kullanıcıların şikayet ettiği baş takip ve VR kaydı alırken titreyen görüntülerin düzeltilmesi noktasında iyileştirmeler yapılmış. Quest tarafında ise partiye katılanlardan istediği kişinin sesini kısabilme özelliği gelmiş. Eskiden ses kapatmak özelliği kullanıldığında partiye katılan tüm kullanıcıların sesi kısılıyordu. Eylül ayında muhtemel Oculus Connect 7 etkiliğinde büyük bir güncelleme gelir diye umuyorum. Geçen hafta duyurulan Facebook ve Oculus hesaplarının birleşimi, beni büyük bir değişim içinde olduğumuzu düşündürmeye itiyor.


(2) Diğer haberimiz yine Oculus‘la ilgili. Firmanın geçen sene Eylül ayındaki Oculus Connect 6 etkinliğinde iş dünyası için duyurduğu ISV (Independent Software Vendor) programı yani ‘Bağımsız Yazılım Satıcısı‘ programının birinci yıldönümü için blogunda yazı yayınladı. Öncellikle ISV programından bahsetmek gerekirse; Oculus iş dünyasında Fortune 2000’e giren şirketlerle çalışmış VR aracılığıyla eğitimlere, simülasyonlara, veri görselleştirmelerine veya uzak işbirliğine odaklanmış olarak çözümler üreten kurumsal geliştiriciler veya bağımsız yapımcılarla işbirliği yapmak için düzenlediği bir program. Programın ilk yılında kriterleri sağlayan 600’den fazla uygun başvuru yapılmış. Geçen seneye göre şirketlerin VR dünyasına daha sıcak baktığı ve çözüme odaklı daha net istekleri olduğu belirtilmiş. Sonuç olarak 3 trendin yükseldiği söyleniyor.

Birincisi; VR kullanım alanları gelişiyor. Nestle ve Hilton gibi firmaların çalışanları VR kullanarak eğittiği, son aylarda evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla işletmelerin uzaktan işbirliği ve üretkenliği artıran VR çözümleri geliştirmek için ortaklıklar arayışında olduğu, Ford gibi şirketlerin VR araçlarıyla 3 boyutlu tasarımlar yaptığı ve bazı firmaların 3 boyutlu avatarlarla birlikte çalışma araçlarının kullandıklarının bilgisi verilmiş.

İkincisi; program katılımcılarının bir konu üzerine daha çok yoğunlaştığı ve çözümler üretebildiklerinin bilgisi verilmiş.

Üçüncü olarak; katılımcıların şirkete özel çözümlerden hazır paket çözümler hazırlamaya başlaması olarak açıklanmış.

Daha geniş bilgi almak ve programa katılan şirketlerin VR modellerini incelemek için Oculus Developer blogundaki yazıyı okumanızı öneririm


(3) Bir sonraki haber geçen hafta söylediklerimi onaylar nitelikte. VR ile ilgili Apple’dan daha fazla haber göreceğimizi söylerken şaka yapmıyordum. Apple cephesinin ünlü websitelerinden 9to5mac adlı websitesinin yayınladığı habere göre; yüz ifadelerini sanal ortamdaki avatarlara entegre edebilen Spaces girişimi Apple tarafından satın alındı. Spaces internet sitesinde anasayfada ‘Yeni yolcuklara doğru‘ başlıklı bir mesaj paylaşarak, bir anlamda haberi doğrulamış oldu. DreamWorks’den ayrılan Bred Herman ve Shiraz Akmal tarafından 2016 yılında kurulan şirket, lokasyon bazlı eğlence alanına odaklandı. Sessizliğiyle ünlü Apple cephesinde satın alımla ilgili olarak açıklama yok. Ama benim burada asıl dikkatinizi çekmek istediğim nokta şu; Nasıl ki, iPhone’dan sonra mobil telefon pazarı daha önce hayal edilemeyecek bir şekil aldıysa, bence Apple’ın çıkaracağı sanal veya artırılmış gerçeklik gözlüğünden sonra sektör yeni bir eşik atlayacak. Bunun ayak sesleri iyice gelmeye başladı. İlk bulduğum fırsatta Apple’ın sanal gerçeklikle ilgili satın alım ve yaptığı atılımlarla ilgili özel bir dosya hazırlamayı düşünüyorum. Gelişmeler için sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi öneririm.


(4) Bir sonraki haber bir çok yeniliği içinde barındıran etkinlikle ilgili. Bu yıl 7.si düzenlenecek olan Oculus Connect etkiliğinin tarihi ve hatta yeni adı açıklandı. Bu seneden itibaren Facebook Connect olarak adlandırılacak ve 16 Eylül tarihinde online olarak düzenlenecek. İsteyen herkesin katılımına açık olup Fabook Reality Labs‘ın facebook sayfası ve Oculus Venues üzerinden yayınlanacak etkinlikte Fabook Horizon ve Spark AR dahil merak edilen her şeyin cevap bulacağı söyleniyor. Ayrıca duyurulan bir başka yenilik ise; Facebook’un VR/AR takımının yeni adı Facebook Reality Labs olarak yenilendi. Oculus Research olarak başlayan macera büyüyerek ve Facebook’un çekim alanına girerek devam ediyor. Ekibin ar-ge çalışmaları oldukça yoğun ve sitemizde daha önce bir kaç defa yayınladıkları araştırmalarla ilgili yazılar yazmıştım. Bence gerçekçi olmak gerekirse; şu an kullanılan başlıklar, yayınlanan uygulamalar ya da oyunlar biraz beta sürümü gibi. Tabi ki biz kullanıcılarda biraz beta kullanıcısı oluyoruz. Ama anlaşılan o ki, önümüzdeki seneden itibaren, oyunun kuralları değişiyor. Oculus veya Facebook Reality artık yeni bir aşamaya geçme niyetinde. Uzun zamandır harcanan emekler ve bilgi birikimi, artık meyvelerini vermeye başlıyor…


(5) Sıradaki haber dünyanın en büyük alışveriş sitesinin artırılmış gerçeklik hamlesiyle ilgili. Amazon, mobilyaları ve diğer ev eşyalarını kendi odanızda görmenizi sağlayacak yeni bir artırılmış gerçeklik –AR– alışveriş aracı olan Oda Dekoratörü (Room Decorator) adlı ürünü piyasaya sürdü. Bunun gibi araçlar daha önce yayınlanmış olsa da Amazon‘un yayınlacağı uygulamanın farkı aynı anda birden fazla nesneyi ekleyebilmesi. Ekledikten sonra görüntüyü kaydedebilir ve daha sonra başka birine gösterebilirsiniz. Kararsız hanımların ve eşyaların yerini defalarca değiştirmek zorunda kalan erkeklerin sanırım baya hoşuna gidecek. An itibariyle Amazon’un iOS uygulaması veya internet tarayıcınızda uyumlu mobilyalar için eğer ‘view in your room‘ yani ‘odanızda görüntüleyin‘ butonu görüyorsanız kullanabilirsiniz. Gerçi bir dakika. Biz Türkiye yaşıyoruz… Bizim için henüz mümkün değil, sadece ABD’li kullanıcılara özel bu uygulama, bizim için sadece dünyada kullanılan güncel teknolojilerden haberdar olma anlamına olsa da gündeme eklemeden geçemedim.


(6) Bir sonraki haber benim favori uygulamlarımdan biri olan bigscreen video izleme uygulaması ile ilgili. Geçtiğimiz Haziran ayında duyurulan kendi dosyalarınızı VR başlıklara yükleyerek izleme özelliğinden sonra, DLNA desteği de geldi. Kısaca DLNA desteğinden bahsetmek gerekirse, uyumlu cihazlar arası dosya transferine gerek kalmadan kablolu veya kablosuz olarak bir cihazda oynatılan medyayı diğer cihazda da görüntüleme. Yani günümüz android telefonlarda izlediğiniz bir filmi akıllı tv’ye kablosuz bağlayarak izlemek gibi bir şey. Tabi burada önemli nokta uyumlu cihazların olması. Basit bir özellik olarak görünebilir ama bence oldukça dikkate değer ve hayatı kolaylaştıran bir güncelleme olmuş. Ayrıca yakında binlerce 2D ve 3D filmin platforma geleceği de söylenmiş. Unutmadan söyleyeyim maalesef Türkiye’den film kiralama özelliği açık değil. Ama hiç açılmayacak anlamına da gelmiyor… Bakalım ilerki zamanlarda daha nasıl yeniliklerle gelecekler.


(7) Haftanın son haberi yine Oculus cephesinden. Eylül ayındaki etkinlik yaklaştıkça her hafta yeni duyurular gelecek gibi duruyor. Bu sefer Facebook Horizon hakkında yeni bilgiler paylaşıldı. Gelecek haftadan itibaren davetiyesi olanlar kapalı beta sürümünü deneyebilecek. Davetiye almak için bir sayfa paylaştılar ama henüz Türk kullanıcılar için açık değil ve açılacağını da hiç sanmıyorum. Horizonda oluşturulan plaza ve yerlerin tamamı yine horizon oluşturma araçları kullanılarak fb takımı tarafından yapıldığı söylenmiş. Bu imkanları yeni kullanıcılar da erişecek. Sınırsız imkanlarla isteğiniz her şeyi yapma veya istediniz her yere gitme gibi seçenekler sunuyor olması diğer geleneksel sosyal medya mecraların ayıran farkı ortaya koyuyor. Hey gidi hey… Tüm dünyada geleneksel medyanın sonunun geldiği konuşulurken artık alıştığımız sosyal medyanın bile dönüşümüne şahitlik edebiliriz. Tabi bunun için bir şart var. VR veya AR donanım ve araçları akıllı telefonlar kadar yaygınlaşması ve günlük hayatımızda sıradan hale gelmesi. Dünya ekonomik, siyasi ve teknolojik olarak bir dönüşümün eşiğinde. Neler olup biteceğini hep birlikte göreceğiz.


Sanal gerçeklik gündemi bu haftalık bu kadar olsun. Blogumu twitter, instagram ve telegram hesaplarından da takip edebilir; 1 hafta beklemeden günlük gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Soru, öneri ve diğer her şey için yorum yapabilir, beğendiyseniz youtube kanalından veya kullandığınız podcast uygulamasından abone olabilirsiniz.

Bir sonraki bölümde görüşmek üzere…

Sağlıcakla kalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s