Sanal Gerçeklik Notları – 4

Podcast olarak sizler için hazırladığım geçtiğimiz haftanın sanal gerçeklik sektöründe gözüme çarpan gelişmelerin derlendiği 4. bölüme hoşgeldiniz.

  • (1) İşletmeler için VR/AR başlıklar üreten Varjo, 54 milyon dolar Seri-C yatırımı aldı. Bu yatırımla birlikte toplamda 100 milyon dolarlık fon sağlamış oldu.
  • (2) VR başlıklar için sanal ev uygulaması Alcove, 20 Ağustos’ta Oculus Quest’e geliyor.
  • (3) Oculus Venues’e gelen yeni lobi ve sosyal etkileşim güncellemesi, Facebook Horizon’u bekleyenlerde heyacan yarattı.
  • (4) Beat Saber severlerin heyacanla beklediği yeni müzik paketi açıklandı. 11 şarkısıyla Linkin Park artık Beat Saber’da.
  • (5) Ekim ayından itibaren Oculus VR başlıklarını ilk defa kullananlar için Facebook hesabı gerekecek. 2023’de ise herkes için.
  • (6) Değişik facebook hesaplarıyla aynı Oculus VR başlığı kullanmak mümkün olacak.
  • (7) Apple’ın VR başlıklar için fiziksel sınırları algılama üzerine patent aldığı ortaya çıktı.

(1) 2016 yılında Finlandiya’da kurulan ve işletmeler için VR ve AR başlıklar üreten firma Varjo54 milyon dolarlık Seri-C yatırımı aldı. Aldığı bu fonla kurulduğundan bugüne toplamda 100 milyon dolarlık yatırım almış olduVolvoTesi ve NordicNinja gibi girişim gruplarından sağlanan bu fonla, sektör lideri donanım ve yazılım ürünlerini daha hızlı bir şekilde geliştirmek ve dünya çapında pazar payını artırmak için kullanacağını açıkladı. Sağlanan finansmanla birlikte şirketin yönetiminde de bazı değişiklikler oldu. Şirketin COO’su Timo Toikkanen, artık CEO olarak görev yapacak. Eski CEO ve kurucu ortak olan Niko Eiden ise yönetim kurulu üyesi CXO olarak görev alacak. Şirketin yeni CEO’su yaptığı açıklamada: ‘Dünyanın büyük bir kısmı uzaktan çalışmaya devam ederken, sanal ve karma gerçeklik kullanım durumları için muazzam talep görüyoruz‘ derken işlerin oldukça iyi gittiğini ve ‘Büyüyen yatırımcı grubu desteğiyle, operasyonları ölçeklendirmeyi ve müşterilerin çalışma şekillerini dönüştürmek için ihtiyaç duydukları en son teknolojiyi sunmayı dört gözle bekliyoruz‘ şeklinde açıklama yaptı.

Bu arada VarjoBoeing, Volvo, Siemens ve Audi gibi büyük ölçekli firmalarla çalıştığını söylemekte yarar var. Retina kalitesinde görüntü ile yüksek kaliteli karma gerçeklik başlıkları sunmayı amaçlayan şirket alınan bu yatırımla vites yükseltecek gibi görünüyor.


(2) Malum salgın tüm dünyada bazı aileleri zorunlu karantinalarla ayrı yerlede kalmak zorunda bırakırken, bazılarının da evde beraber daha çok zaman geçirmesine neden oldu. Hatta söylentilere göre beraber vakit geçiren eşler, ayrılmanın eşiğine gelmiş ama, neyse özel hayata girmeyeyim. Eğer gerçek hayatta sevdiklerinizde veya ailenizle ortak geçirdiğiniz zamanın azlığından şikayetçiyseniz hoşunuza gidebilecek bir uygulamadan bahsedeceğim. Alcove adlı uygulama ile sanal bir evde sevdiklerinizle beraber olma ve birlikte sanal paylaşımlar yapabilmeniz mümkün. Evcil hayvan besleyebilir, fotoğraflar paylaşabilir, müzik dinleyebilir, video izleyebilir, satranç oynayabilir, dünya üzerinde 360 derece görüntülerle değişik yerleri ziyaret edebilirsiniz. Yani ev ortamında olma hissi ile bir çok deneyim paylaşma imkanı sağlıyor.Daha önce Oculus Go için yayınlanan uygulama, Oculus Quest mağazasında 20 Ağustos’ta yerini alacak ve maalesef diğer platformlar için haber yok. Ücretsiz olacak uygulama ne kadar ilgi çekecek birlikte göreceğiz.


(3) Sıraki haber geçen sene tanıtımı yapılan ve 2020‘de çıkacağı söylenen sosyal medyanın VR hali olan Facebook Horizon‘la ilgili. Aslına Oculus‘un ‘Venues‘ yani ‘Mekanlar‘ adlı uygulaması güncelleme aldı. Bu güncellemede, geçen seneki FB Horizon’un tanıtım videosunda olduğu gibi avatarlarların ve lobinin olması heyacan yaratmaya yetti. Oculus Venues uygulaması 2018 yılında yayınlanan ve belirli takvimle yeni etkinlikleri keşfederek sanal gerçeklik dünyasında sosyalleşme imkanı sağlıyor. Şimdilik sınırlı bir kullanıcıya açılan yeni ‘Venues‘ uygulamasındaki avatarların yer almaya başlaması merakla beklenen horizon‘un ön gösterimi gibi düşünülebilir. Facebook Horizon’un çıkış tarihi belli değil ama Eylül ayında Oculus Quest 2’nin tanıtılacağı konuşulurken belki bir sürprizle karşılaşabiliriz. VR platformlarda sosyal mecralar mevcut. Bununla birlikte 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip bir şirketin, yeni teknolojileri kullanarak evrim geçirmesi şüphesiz diğer sosyal medya mecralarını da etkileyecektir. Belki Instagramtwitter veya tiktok gibi bazı uygulamalar VR platformlara özel sanal gerçeklik dünyasına özel bazı özellikler sunmaya başlayabilir. Tabi ki tüm bunların olması için en önemli kriterler olarak kullanıcı sayısının ve etkileşim oranlarının artması gerekebilir. Kişisel tahminim olarak, önümüzdeki 2-3 senede sosyal medya platformlarında büyük dönüşümler bekliyorum. Merkeziyetsizlik, 5g ile anlık bağlantılı, yapay zeka, sanal veya artırılmış gerçeklik odaklı dönüşümler. Şimdilik yapabileceğimiz tek şey izlemek ve takip etmeye devam edeceğim.


(4) Beat Saber, hani şu sanal gerçeklik başlıklarıyla, ritimli şarkılar eşliğinde ışın kılıcıyla kutuları parçalama oyunu. İşte bu oyun şu ana kadar en çok sansasyon yaratan müzik paketini açıkladı. Bu sefer Linkin Park11 şarkısıyla VR dünyasında kutuları parçalamak için görsel şölene eşlik edecek. Bu arada tanıtım videosunda grubun sanırım en meşhur şarkısı ‘Numb‘ seçilmiş. Çıkar çıkmaz yabancı VR paylaşım platformlarında videoları yayınlanan ve hakkında çokça konuşulan müzik paketinin fiyatı 14 dolar. Ama önce 30 dolara Beat Saber oyununu almanız gerekiyor. Yani size toplamda 44 dolara mal olacak. Paketle birlikte yeni ortamların ve ışıklandırmalarla görsel özelliklerin eklendiği oyun kullanıcıları sesle birlikte görsel olarak da doyurmayı amaçlıyor. Oculus Quest ve Rift için yayınlanan müzik paketini, şimdilik dolar kuru nedeniyle, sadece youtube videolarından izlemeye devam edeceğim gibi görünüyor. Bizi bu hale düşürenler utansın diyecem ama hiç utanacaklarını sanmıyorum. Neyse… Açtırma kutuyu söyletme kötüyü!

Linkin Park’ın Beat Saber Eklenen Şarkıları:

– Bleed It Out
– Breaking the Habit
– Faint
– Given Up
– In The End
– New Divid
– Numb
– One Step Closer
– Papercut
– Somewhere I Belong
– What I’ve Done


(5) Oculus blogunda 18 Ağustos’ta yayınlanan yazıyla birlikte yeni sosyal özelliklerin duyurusu yapıldı. An itibari ile Facebook hesabı olmadan sadece Oculus ID ile kullanabilen sanal gerçeklik başlıkları Ekim ayından itibaren ilk defa hesap açacaklar için sadece Facebook hesabı ile kullanabilir hale gelecek. Yani bir Oculus başlığı alacaksanız Facebook hesabınızın da olması zorunlu olacak. Facebook hesabı olmadan kullanmak isteyen mevcut kullanıcılar, 1 Ocak 2023’e kadar süre verilmiş. Eğer bu tarihe kadar Oculus hesabını Facebook’a bağlamazlarsa, VR başlıklarını sınırlı özellikle kullanmaya devam edebilecekler. Facebook konuyla ilgili sosyal kullanmak daha güzel, yeni özellikler ekleyeceğiz, multiplayer oyunlar olacak, canlı yayınlar olacak, oculus facebook’la daha güzel minvalinde açıklamalar yapmış. VR sosyal platform Facebook Horizon’un bu sene açılacak olması, şirketin önümüzdeki senelerde çok ciddi adımlar atabileceğini gösteriyor. Ben kişisel olarak Oculus hesabımı facebook’la birlikte kullanıyorum. Ama çevremde facebook hesabı olmayan veya neredeyse hiç kullanmayan çok kişi var. Bilemiyorum, eğer sanal gerçeklik gözlükleri yaygınlaşırsa, facebook için platformdan kaçan gençleri tekrar çekmek için bir fırsat doğabilir ya da mevcut kullanıcıların kaçışını izleyebiliriz.


(6) Sıradaki haber bir önceki haberin devamı niteliğinde. Oculus başlıkları bir hesapla eşleştirilebiliyor ve başkası kullandığı zaman kendi hesabıyla giriş yapma ve hesap bilgililerini görüntüleme imkanı yoktu. Ya cihazı sıfırlamak ya da yeni bir başlık almak gerekiyordu. Oculus ve Facebook hesaplarının birleştirme kararıyla birlikte VR başlıklara birde fazla kişinin giriş yapma özelliğinin geleceği de duyurulmuş oldu. Böylece farklı kişilerin aynı başlıktaki oyunlarda ve uygulamalarda kişiselleştirme imkanı doğmuş olacak. Aile veya arkadaş grubunda kullanılıyor bile olsa gizliliğin önemi için güzel bir karar fakat şu işi Oculus hesapları içinde devreye alsalar, facebook hesabını zorunlu tutmasalar, kullanıcıları daha mutlu edebilirlerdi. Şimdilik ne zaman geleceği belli olmayan özellik, Eylül ayında yapılması planlanan tanıtım toplantısında yeni sanal gerçeklik başlığı ile birlikte duyurulması olası gibi görünüyor.


(7) Apple cephesinde sanal gerçeklik ile ilgili hiç bir açıklama olmamasına rağmen, yakında (?) VR gözlüğü çıkaracağından sektördeki kimsenin şüphesi yok. Yayınladığı iş ilanlarısatın aldığı şirketler ve son olarak VR başlıklar için ‘fiziksel sınırları algılama‘ üzerinde başvurduğu patent dosyasının ortaya çıkması. Yayınlanan patent başvurusundan anladığım kadarıyla fiziksel mesafe algılama sistemi iki aşamada çalışıyor. İlk aşamada başlık takılıyken gitmemesi gereken yere yaklaştığında, göze yansıyan görüntüde bir uyarı işareti beliriyor. Eğer sanal gerçeklik başlığı takılıyken daha önce ayarlanan sınıra gelirse, bulunduğu ortamın görsel bir temsili direkt olarak kullanıcının gözüne yansıtılıyor. Aslında Oculus Quest kullanıcılarının aşina olduğu sisteme benziyor. Daha önce ayarlanan sınıra yaklaşınca kullanıcı tarafından belirlenen bölge gösteriliyor, eğer sınır aşılırsa Oculus’un ‘Pass Through’ dediği özellik devreye giriyor, kullandığı uygulama duruyor ve dışardaki ortamın siyah-beyaz düşük çözünürlüklü görüntüsü göze yansıtılıyor. Kullanıcı arayüzü geliştirmede Apple’ın insan duyularına hitap edebilen kullanımı kolay ve sadece tasarım çizgisini devam edeceğini düşünmek yanlış olmaz. Sanırım gelecek şey olan yaklaştıkça buna benzer haberler görmeye devam edeceğiz.


Sanal gerçeklik gündemi bu haftalık bu kadar olsun. Blogumu twitter, instagram ve telegram hesaplarından da takip edebilir; 1 hafta beklemeden günlük gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Soru, öneri ve diğer her şey için yorum yapabilir, beğendiyseniz youtube kanalından veya kullandığınız podcast uygulamasından abone olabilirsiniz.

Bir sonraki bölümde görüşmek üzere…

Sağlıcakla kalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s