Facebook’un ‘nöral süper örnekleme’ algoritması yüksek kalite VR görüntü sağlıyor

Facebook’un VR / AR araştırma bölümü tarafından geliştirilen yeni bir yapay sinir ağı, gelecekteki sanal gerçeklik başlıklarında konsol kalitesine yakın grafikler sağlayabilir. Geliştirilen ‘Nöral Süper Örnekleme’ algoritması, düşük çözünürlükte oluşturulmuş bir kare alabilir ve 16x değerine kadar yükseltebilir. Yani 1K çözünürlüğü VR başlıkta iki göze birden 3K çözünürlüğe gerçek zamanlı olarak artırabilir. Tabiki sadece bir algoritma ile konsolların yerini alacak demek istemiyorum ama düşük çözünürlüğü tatmin edici grafiklere dönüştüreceği kesin.

Facebook‘un yaptığı açıklamaya göre 2018 Aralık ayında geliştirilen DeepFocus yapay zeka destekli render tekniğinin ikinci ve çok daha gelişmiş VR için yüksek kaliteli görüntüler sunmayı amaçlayan bir teknolojiye sahip. “Neural Supersampling for Real-time Rendering” dedikleri teknolojisini ‘Gerçek zamanlı nöral süper örnekleme’ olarak çevirebiliriz.

Sahne istatistikleri üzerine eğitilen bir nöral ağ yardımı ile düşük çözünürlüklü görüntüleri gerçek zamanlı olarak keskin ayrıntılara sahip ve yüksek kaliteli görüntüler sunarken işlemci üzerindeki hesaplama için gereken yükü de azaltmaktadır.

Sinirsel süper örneklemenin VR / AR için büyük potansiyele sahip olduğunu belirten araştırmacılar daha fazla kişinin bu alana odaklanmasını teşvik ediyor. Çalışmanın yüksek çözünürlüklü VR görüntülemenin ötesinde gerekli algoritmaları sektöre pratik olarak uyarlama açısından önemli olduğunu söylüyorlar. Sanal gerçeklik alanında firmaların artık iyice uzmanlaşmaya başladığı ve ses getiren araştırmaların yayınlandığı günümüzde gelişmeleri takip etmeye devam edeceğim.

Kaynak: https://research.fb.com/blog/2020/07/introducing-neural-supersampling-for-real-time-rendering/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.